Съвети за начинаещи планинари

kyovev

Съвети за начинаещи планинари

Мнениеот kyovev » ср юли 27, 2016 12:42 am

Здравейте, симпатяги :) Казвам се Кирил, приятно ми е :) Израсъл съм в района на Малешевска планина, но в последните години започнах да движа яко из Рила, Пирин, Беласица и други.

Та през време на моите ходения допуснах някои.... грешки, да ги наречем, от които си изпатих. Та реших да ги обобщя на едно място под формата на съвети за начинаещи планинари :)

Прилагам ги тук, надявам се, по-скоро - сигурен съм, че ще бъдат полезни!!!

https://webselo.com/от-планинари-за-планинари-как-да-се-под/

emon

Re: Съвети за начинаещи планинари

Мнениеот emon » ср юли 27, 2016 1:00 pm

Много приятно, браво

zcezbpm

Re: Съвети за начинаещи планинари

Мнениеот zcezbpm » съб юли 30, 2016 11:28 am

kyovev написа:Здравейте, симпатяги :) Казвам се Кирил, приятно ми е :) Израсъл съм в района на Малешевска планина, но в последните години започнах да движа яко из Рила, Пирин, Беласица и други.

Та през време на моите ходения допуснах някои.... грешки, да ги наречем, от които си изпатих. Та реших да ги обобщя на едно място под формата на съвети за начинаещи планинари :)

Прилагам ги тук, надявам се, по-скоро - сигурен съм, че ще бъдат полезни!!!

https://webselo.com/от-планинари-за-планинари-как-да-се-под/

Съжалявам че ще те разочаровам с коментара си, но нали целта е да се помогне на хептен новобранците та се надявам да преодолееш този неприятен момент и отношението ми към това което си писал. :)

Само ще спомена съветите ти да се забравят вафлите и чипса и да се наблегне на храните с белтъчини. Дори и да не се употребяват подобни вкусни и нездравословни боклуци, необходимите в тях неща ги има и в други не толкова вредни храни, това за феновете на здравословното хранене.
Не знам дали въобще си струва да го коментирам, но все пак ....

Белтъчини не ти трябват за прехода. Нуждата им се равнява на една паница супа или една филия хляб на ден, но спокойно можеш и без тях да минеш за някой и друг ден ако се налага, а и във вафлите и чипса има от тях.
Трябват ти въглехидрати за предпочитане бавни, но и бързите на вафлата ще ти свършат работа ако видиш зор, а солта от чипса представи си може да ти спаси и живота и ще те предпази от водно отравяне в някоя жега когато се потиш прекалено много и когато пиеш много вода с която обаче не можеш да възстановиш изгубените соли в каквито и количества да я пиеш. Така че един чипс и две вафли в раницата са сто пъти по-добрия избор от някакви си там белтъчни храни.

Въобще аз съм на принципа като се дават съвети не просто да се отричат едни неща, а други да се възхваляват, а най-добре е да се посочат на всяко едно нещо отрицателните и положителните му страни, а хората имат достатъчно акъл в главата за да направят избор кое, как и защо.Говоря за всичко свързано с планината, а не само за храната.

Съвети всякакви от всякакви хора и не може да очаквате например от един веган нещо друго освен да ви рекламира прясно окосена трева :) тоест хората без значение колко са опитни дават съвети от височината на собствената си камбанария и често тези съвети са неправилни или просто хората не могат да обясняват добре и подробно или просто хората имат някакви си там техни си лични причини и са пристрастни като дават тези съвети и трябва да имате едно на ум.

Като се дават съвети всяка една дума , всяка една запетайка трябва да са премислени преди да се поставят, за да няма недоразумения, какво например значи **не се доверявайте на гпс-а, а питайте хората** ? Реално от сто пъти гпс-а ще ви покаже пътя сто пъти вярно, а при хората това е около 50% грубо, дали защото човека не знае или не може да обясни добре, дали защото вие не вдявате какво би обяснява...:) ГПС-а спасява живот при определени условия, и разбира се спестява един куп главоболия, така че поне зимата е задължителен, а лятото силно препоръчителен.
Сложна работа е да се дават съвети, направо си е цяла наука и не става ей така да седне човек и да напише нещо. :)

Върни се в “ПСС - Въпроси и Отговори”