Планинска застраховка

Todor

Планинска застраховка

Мнениеот Todor » чет яну 14, 2016 2:13 pm

Здравейте! Имам следния въпрос : Полицата за планинска застраховка трябва ли да бъде с нас в планината или е достатъчно да я имаме, а номерът може да се уточни и в последствие (ако се наложи). Общо взето - разкажете моля, технологията на нещата. Например :"имаш ситуация, обаждаш се, идват, помагат ти, приключва акцията ... и какво? Попълва се някакъв протокол ли?

emon

Re: Планинска застраховка

Мнениеот emon » чет яну 14, 2016 11:04 pm

Като начало е важно ДА ИМАШ планинска застраховка, а при събитие(не дай боже) може да носиш копие на полицата и/или само картончето, което ще ти дадат заедно с полицата. Не е проблем и да я снимаш на смарт фона си, а оригинал да предоставиш в последствие. Абе както казах, важно е да имаш застраховка........

zcezbpm

Мнениеот zcezbpm » пет яну 15, 2016 5:06 am

Todor написа:Здравейте! Имам следния въпрос : Полицата за планинска застраховка трябва ли да бъде с нас в планината или е достатъчно да я имаме, а номерът може да се уточни и в последствие (ако се наложи). Общо взето - разкажете моля, технологията на нещата. Например :"имаш ситуация, обаждаш се, идват, помагат ти, приключва акцията ... и какво? Попълва се някакъв протокол ли?

Хиляда човека хиляда различни мнения ще чуеш. :)
Носиш си я!
Тежи два грама и няма да ти натежи. Сгъваш я, слагаш я в найлонова торбичка, която връзваш или залепяш с тиксо, че да не я мокри дъжда, пъхаш я под капака дето е ципа и ни хляб иска ни вода.
Причината да я носиш е че някои застрахователи работят директно с ПСС и направо на място я даваш на планинските спасители и те си търсят парите и така си спестяваш ходене по мъките, защото няма по-големи мошеници от застрахователите. Поне така ми беше обяснено преди време и ми беше дадено име на такава застрахователна компания.Сега не знам как е, затова няма да ти рекламирам името на застрахователната компания с която съм сключил договор.
Да кажат от ПСС ако това все още важи и да дадат имената на тези компании.

Друго важно нещо е каква застраховка сключваме, защото никога не е късно да попаднем на някоя стажантка която не прави разлика между туристическа застраховка и такава за планина.
Другата шменти капела която правят застрахователите е че нормалната застраховка за планина не предвижда плащане ако те намерят встрани от официалната маркирана пътека. Тоест човек трябва да гледа да се губи на пътеката, което е идиотско, защото обикновено се губиш на места където няма пътеки и марки. А бе застрахователски номера. Затова се сключват и едни допълнителни опции за екстремни спортове и хобита, тоест взимат ти двойно повече пари

Todor

Мнениеот Todor » пет яну 15, 2016 9:25 am

zcezbpm написа:.......

Аз всичко това го знам - и твоето мнение и на други.... затова питам ПСС. Най малкото да дадат списък на компаниите, с които имат договор.
Към настоящия момент, заради пътувания в чужбина имам членска карта на австрийския алпийски клуб секция Британия. Между другото покритията, които осигурява са много големи и на повечето дейности без лимит. Интересното е, че застраховките са от застрахователна компания, която оперира и в България, но преди време ми отказаха да сключат планинска застраховка за в чужбина.
Абе добре е да е ясно - от една страна ПСС постоянно вика "застраховки, застраховки, застраховки...." - от друга страна в офисите на повечето компании (в градовете) те гледат като извънземно като споменеш "планинска застраховка" но иначе с удоволствие ще ти вземат 30 лв. и даже срещу още 1-2 лева могат да ти предложат и пари за погребение (до 1000лв.)... Въпросът е да не останеш "по средата" и за някой изкълчен крак да трябва да се разплащаш с години.

zcezbpm

Мнениеот zcezbpm » пет яну 15, 2016 5:08 pm

Тодоре ти ли си ве? Реших че е някой друг Тодор . :) Де да знам че си ти. :)

Jivko

Мнениеот Jivko » пет яну 15, 2016 6:19 pm

Todor написа:
.... затова питам ПСС. Най малкото да дадат списък на компаниите, с които имат договор.

За справка тук: http://www.pss-bg.bg има си списък.

zcezbpm

Мнениеот zcezbpm » съб яну 16, 2016 6:50 am

Jivko написа:
Todor написа:
.... затова питам ПСС. Най малкото да дадат списък на компаниите, с които имат договор.

За справка тук: http://www.pss-bg.bg има си списък.

Не ми стана ясно.
Въпросният списък са компании с които сте сключили някакъв договор и при случка в планината пострадалия ви дава полицата и вие си взимате парите от застрахователите, така ли е???
Още един въпрос за да ми се изясни съвсем.
Ако застрахователната компания с която сме сключили договор няма общо със списъка който посочихте то първо си плащаме разходите по спасяването и после почва ходенето по мъките тоест търсим си парите от застрахователите, което за всеки който си е имал вземане даване с тях разбира, че е по-лошия вариант???

Todor

Мнениеот Todor » съб яну 16, 2016 11:33 am

Да и аз питам за точно такъв списък - на компаниите, с които като имаш застраховка, плащат директно на ПСС. В предишният сайт имаше нещо такова.
Една позната ми разказа как им се е случило хеликоптерно спасяване в Италия. Имали са ситуация с влошено време и т.н., обаждат се, пристига хеликоптера, взема ги и ги спуска до някакво село. Попълват протокол, в който им записват номерата на застраховките и толкова - довиждане, като сте здрави. Е - колата им била на 40 км. от там в друго село и това вече не е грижа на спасителите, а е имало отделна епопея по стигане до колата :) , но стават такива работи :)

emon

Мнениеот emon » съб яну 16, 2016 6:50 pm

Няма значение коя е застрахователната компания, стига застраховката да покрива разходите на Планинска спасителна служба и това да е изрично опоменато в полицата. Обикновено, но и не задължително, тази застраховка се казва "Планинска застраховка". Колкото до използването на хели при "развалено време" съм склонен да се усъмня в истинноста на такова събитие, просто при лошо време хелитата не летят.

Todor

Мнениеот Todor » съб яну 16, 2016 7:02 pm

Не е било това основното събитие.... както и да е - не за това го казах и не искам да преразказвам чужди случаи. Въпросът е за протокола? Има ли го?

Върни се в “ПСС - Въпроси и Отговори”